مهندس ياسر طاهري مديرعامل سازمان آمار ، فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا ) توسعه شهرداري الكترونيك و سهولت در كار شهروندان را از اهداف سازمان فاوا شهرداری سیرجان دانست .

به گزارش واحد مرکزی خبر روز گذشته جلسه ای با هدف بررسی و رفع مشكلات حوزه IT سيرجان با حضور معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، مدير كل شركت ارتباطات زير ساخت استان، مديرمنطقه ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نمایندگان اپراتورهای همراه اول، ايرانسل و به همت نماينده ساعي مردم سيرجان و بردسیر در مجلس، فرماندار ويژه ، شهرداري سيرجان و مسئولين استان و شهرستان در فرمانداری ویژه سیرجان برگزار شد.

 

در اين نشست شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه مشكلات حوزه مخابرات و فناوري اطلاعات در شهرستان سيرجان خواستار رسيدگي فوري در حل مشكلات مردم شد.
 وی گفت : امروزه اينترنت نقش بسزايي در توسعه دانش و سهولت کارهای روزمره دارد و خود دولت نیز روش انجام بسیاری از امور را به طور الکترونیک و دیجیتال طراحی کرده است که باید زمینه دسترسی به اینترنت پرسرعت در تمام نقاط شهرستان فراهم باشد.

در این جلسه مهندس ياسر طاهري مديرعامل سازمان آمار ، فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا )شهرداري سيرجان و از فعالان حوزه IT کشور توسعه شهرداري الكترونيك و سهولت در كار شهروندان را از اهداف شهرداری سیرجان و سازمان فاوا دانست و بیان کرد: در حالی که شهرداری سیرجان متولی انجام بسیاری از امور شهری است و وظایف بسیاری در حوزه ارتباطی به این سازمان سپره شده اما سهمیه ای از فیبر نوری در اختیار این سازمان قرار نگرفته است .

مدیرعامل سازمان فاوا در ادامه بیان کرد : با توجه به اینکه شهر سیرجان به دلیل شرایط خاص ، بعنوان یکی از پرمصرف ترین شهرهای استان در بحث اینترنت بوده و نیاز شهروندان و شرکتهای سیرجانی به پهنای باند مناسب بسیار ضروری و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

وی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست حمایت در این خصوص را نمود. 

 

دکتر محمد رفيع صادقی، مدیر مجتمع بین المللی هوشمند و عضو بنیاد جهانی یونسکو هم با بیان صحت گفته مسئولین در خصوص ارائه سرویس با کیفیت مطلوب به مشترک،اذعان داشت: در بسیاری از موارد وجود زیرساخت نامناسب و ساختار قدیمی موجب کاهش کیفیت ارائه سرویس به مشترک شده و خواستار توجه جدی و تعمیر و نوسازی تجهیزات و سخت افزارهای مخابراتی جهت ارائه هرچه بهتر اینترنت به مردم سیرجان شد. 
 
مهندس امين زند، عضو شوراي عالي شهرهاي هوشمند ايران و دولت الكترونيك در این جلسه اظهار داشت: برخی از مناطق شهر سیرجان از جمله خیابان امین عباسی ، وجود تاسیسات مخابراتی در طرح عملیات احداث بلوار شهید امین عباسی واقع شده که مانع اجرای این پروژه زیربنایی است و از مخابرات درخواست رسیدگی فوری نسبت به جابجایی تاسیسات مربوطه کرد. عضو شورای عالی فضای مجازی کشور و سخنگوی شهردار سیرجان با اشاره به بحث هوشمند سازی سازمانی از اجرای آن در سیرجان و در صورت همکاری و تعامل تمامی دستگاه ها از جمله وزارت ارتباطات خبر داد.

امین زند ادامه داد : یکی از روش های مهم در دستیابی به تحقق شهرهای هوشمند، ایجاد یکپارچگی میان دستگاه‌های اجرایی خدمات رسان به مردم بوده و بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات مهم ترین ابزار تحقق این مهم است. وی از معاون پارلمانی وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات درخواست پیگیری جهت اصلاح و وضع برخی قوانین ومقررات جهت الزام سازمانها و ادارات از استفاده حداکثری ظرفیت فضای ICT نمود. زند گفت : باتوجه به وجود بحران آب در استان و شهرستان ، از دولت و مجلس درخواست حمایت ویژه از طرح های اشتغال زا در حوزه فناوری اطلاعات و IT را به عنوان پایدارترین طرح های توسعه کسب و کار نمود. 

جلال مداح مدیر طرح های رادیو-ماهواره و SNG شهر هوشمند سیرجان هم از طراحی مهندسی نشده سایت های BTS اپراتورهای موبایل در سطح شهر و غیرفعال بودن تعدادی از آنها انتقاد کرد و عدم پوشش نسل 3 اپراتور همراه اول را مشکل بسیاری از کاربران این اپراتور در سیرجان عنوان کرد.
وی در ادامه با تشکر از نماینده شرکت ایرانسل در ارتقا سایت های موبایل این اپراتور در سیرجان به عنوان اولین شهرستان استان کرمان به نسل های 3 و 4، از شرکت ارتباطات زیر ساخت خواستار ارائه پهنای باند مربوط به نسل 4 شد.


مهندس مجید پور شهسواری نماینده شرکت شاتل در سیرجان هم با انتقاد از میزان ارائه فضای پهناد باند محدود به شرکت های اینترنتی درخواست اصلاح و افزایش این میزان را داشت. وی ادامه داد : عدم دسترسی شهرها و شهرک های اقماری شهرستان به تلفن ثابت و به تبع آن اینترنت ADSL را از دیگر مشکلات شایع مردم در سیرجان دانست.

مهندس خواجه پور معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان این جلسه با بجا بر شمردن خواسته مطرح شده گفت: خرسندیم که مشکل و معضل اساسی در بحث مخابرات سیرجان وجود ندارد اما وجود خرده مشکلات باعث کم کیفیتی هایی در زمینه هایی از جمله اینترنت شده که با توجه به ترافیک 138 درصدی استفاده کاربران سیرجانی در استفاده از اینترنت مصمم به حل کامل موضوعات می شویم.
 
فرماندار ویژه سیرجان نیز در پایان این جلسه با تشکر از حضور مدیران مخابراتی کشور و منطقه جنوب شرق در سیرجان در جمع بندی این جلسه گفت: به حمداله در حال حاضر نقطه ای بدون ارتباط در سطح شهرستان نداریم گرچه وجود نقص هایی در زمینه سخت افزاری موجب کیفیت نه چندان مطلوب اینترنت است اما در صدد رفع هرچه سریعتر مشکلات در این زمینه هستیم.