23 فروردين 1400

  رعایت نکات ایمنی در خصوص نصب و راه اندازی کولرهای آبی 

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی سیرجان هرساله همزمان با افزایش دمای هوا گزارش‌هایی درباره برق گرفتگی حین راه‌اندازی غیر تخصصی کولرها به سازمان آتش‌نشانی اعلام می‌شود که شهروندان باید به این نکته توجه کنند که راه‌اندازی کولرها نیازمند تجربه و تخصص است، این در حالی است که بسیاری از شهروندانی که تخصص و تجربه‌ای در زمینه راه‌اندازی کولر و کار با برق را ندارند اقدام به راه‌اندازی کولرها می‌کنند و همین بی‌توجهی موجب بروز حوادثی از جمله برق گرفتگی می‌شود.لذا شهروندان گرامی برای حفظ ایمنی خود و همچنین استفاده بهینه از کولرها میبایست نسبت به رعایت این نکات اقدام نمایند .

1-از نصب کولر در فضاها و مکانهایی که احتمال سقوط را داشته و یا بدلیل پیش آمدگی احتمال برخورد با افراد را دارد خودداری نمائید .

2-در هنگام نصب کولر بر روی بام از مواد و مصالح عایق استفاده نمائید .

3-از کولر دارای نشان استاندارد و دارای برچسب و رتبه انرژی بالاتر استفاده نمایید .

4-دفترچه راهنمای کولر را به دقت مطالعه نموده و نصب و راه اندازی کولر را صرفاً به سرویس کار مجاز و یا افراد دارای صلاحیت و مجوز از سوی اتحادیه واگذار نمایید .

5-مسیر انشعاب و سیمکشی برق راکنترل نموده تا ازصحت آن مطمئن شوید.

6-ترمینال های اتصال کابل برق به کولر باید کاملا سالم و از نوع فیشی باشند ، بنابراین در هنگام نصب دقت نمائید به هیچ عنوان اتصالات فوق سست نباشند.

7-نصب فیوز مناسب در مسیر تغذیه برق کولر لازم و ضروری است.

8-در هنگام نصب کولر دقت نمائید سیم اتصال زمین ( ارت ) حتماً نصب شده باشد . در صورتی که ساختمان فاقد سیم کشی ارت می باشد ، با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمائید.

9-در صورت تعویض پوشالها دقت شود که تارهایی از پوشال از مشبک خارج نشده باشد،زیرا امکان انتقال آب روی قسمتهای متحرک (پولی و تسمه)وجودداردکه باعث سوختن الکترو موتورمیشود.

10-درصورت نصب کولر در تراس و .... از قراردادن مواد قابل اشتعال پیرامون کولر جدا خودداری نمائید .

11-یکی از عوامل بروز حریق در کولرها ایجاد حرارت مازاد در موتور و یا قطعات جانبی نظیر بلبرنگ هاو ... به علت گیر پاژ نمودن می باشد . لذا ضرورت دارد قبل از راه اندازی کولر،بصورت مداوم در زمان های مشخص از کولر بازدید نمائید .

 

 

 

Template Design:Dima Group