02 فروردين 1402

بازار سیرجان

بازار سیرجان یا بازار دوقلوی سیرجان در دوره محمد خان قاجار ساخته شده و در سال ۱۳۲۲ مرمت شده است. در این بازار که مسقطی سیرجان به وفور در آن یافت می‌شود، بناهای شاخصی از جمله مدرسه احمدی، مسجد جامع اعظم ملاحسین خان و مسجد کلاه مال‌ها (مسجد امام جعفر صادق) نیز در آن قرار داد. سقف‌های گنبدی این بازار و نورگیرهای آن‌ها نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. مغازه‌های این بازار بیشتر شامل شیرینی‌فروش‌ها و عطاری‌ها می‌شود.
در انتهای این بازار به بازارچه‌ای برمی‌خوریم که به بازار نو و میدان نخودبریزی منتهی می‌شود. در بازار نو که معماری آن همچون معماری بازار کهنه است، مغازه‌های عطاری جای خود را به مغازه‌های طلافروشی و پارچه فروشی داده‌اند. در انتهای بازار نو بازارچه‌ای وجود دارد که به انتهای بازار کهنه و بازار آقا ابراهیم متصل می‌شود و از همین بازارچه می‌توانیم خود را به بازار آقا ابراهیم که مرکز فروش گلیم‌های قدیمی و فرش‌های مختلف است، برسانیم. از دیگر بخش‌های بازار سیرجان بازار کوچولو (محل امرار معاش صنف بزازها، بازار قهوه‌سائی) اشاره کرد.
این بازار در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی قرار دارد. برای رسیدن به این بازار، پس از ورود به خیابان امام خمینی و پشت سر گذاشتن بازار جدید کوثر، دو بازار تاریخی در کنار هم مشاهده می‌شود که همان بازار دوقلو یا همان کهنه بازار یا بازار نو است.
بازارعباس دارایی، بازار مسگرها، بازار علاف ها، بازار کلاه مال‌ها و تیمچه صدر از دیگر بازارهای سنتی سیرجان هستند.

 

زیگورات سنتر سیرجان

مجتمع تجاری گردشگری زیگورات سنتر سیرجان واقع در بلوار شهید زندی نیا

 

جمعه بازار سیرجان  یک بازار محلی بوده که در انواع دستفروش‌ها کالاهای متنوع را با قیمت مناسبی به فروش می‌رسانند. این بازار هر هفته در بلوار قائم برپا می‌شود.

 

 مرکز خرید مهر سیرجان

مرکز خرید مهرسیرجان دارای ۵۳۴ واحد تجاری در ۴ طبقه است و از مزایای آن می‌توان به شهربازی سرپوشیده، سالن بیلیارد و کافی‌شاپ و رستوران‌های متعدد آن اشاره کرد.

مرکز خرید کوثر سیرجان

مرکز خرید سیرجان یکی از مراکز خرید و مدرن سیرجان است که عمر چندانی ندارد و وجود چند بوتیک و عرضه لوازم خانگی، لوازم لوکس و تزئینی و لوازم آرایشی و بهداشتی در آن، این بازار را به بازار مختص جوانان تبدیل کرده است. این بازار در خیابان امام خمینی واقع شده است.

دیگر مراکز خرید و بازارهای سیرجان به این شرح هستند:

- بازار روز بلوار سید جمال
- بازار مرکزی خیابان امام خمینی
- پاساژ کندو در بلوار دکتر صادقی نرسیده به چهار راه رضوی
- پاساژ علی ابن ابی طالب در خیابان امام خمینی، جنب بازار سیرجان
- پاساژ صاحب الزمان در خیابان امام خمینی نرسیده به میدان قدس
- پاساژ یکتا در بلوار سید جمال روبروی پاساژ یکتا، مهیا شهر
- پاساژ جهان و پاساژ رحیم هر دو در بلوار سید جمال، مهیا شهر
- پاساژ ولی عصر ، تقاطع انقلاب و ولی عصر