31 ارديبهشت 1398
BannerBanner

 

     

آتش نشانی

شماره تماس با سازمان :
                                     42335903 الی 42335901  - 034   
فکس                                42335900 - 034
ضمنا شماره 137 شهرداری امکان دریافت و ارجاع پیشنهادات ، گزارشات و شکایات مردمی را دارد

دراجرای ماده 84 قانون شهرداری ها ، اساسنامه (( سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

 

شهرداری سیرجان)) مشتمل بر 4 فصل و 36 ماده و 32 تبصره و91 بند درتاریخ 02/09/76 به امضای وزیرکشوروقت ( آقای علیمحمد بشارتی ) رسید .

 

در ماده دوم اساسنامه سازمان آتش نشانی سیرجان هدف ازتشکیل این سازمان بشرح زیر اعلام شده است :

 

 

1-نجات جان انسانها ، مهارواطفاء حریق وحفاظت ازثروت های ملی درمقابل آتش سوزی و عوارض و سوانح ناشی از آن .

 

 

2-برنامه ریزی وتعیین خط مشی درامورمربوط به آتش نشانی و خدمات ایمنی.

 

 

3- آموزش های لازم درامورآتش نشانی و خدمات ایمنی درسطوح مختلف سازمان برای

 

کارکنان وافراد خارج از سازمان طی برنامه های زمان بندی شده .

 

 

4- ایجاد و توسعه ایستگاههای مورد نیاز ، بهره برداری ازآنها .

 

 

5- نظارت برعملیات موسسات ، شرکتهای دولتی و خصوصی سرویس دهنده امورآتش

 

نشانی و خدمات ایمنی.

 

 

6- انجام ترتیبات لازم جهت مقابله وتمهیدات لازم جهت کاهش آثارسوء ناشی ازحوادث

 

وسوانح طبیعی و غیرطبیعی.

 

 

7- نظارت و کنترل برتحقق شرایط ایمنی ساختمانهاواستانداردهای تجهیزاتی ساختمانها

 

درمقابل سوانح گوناگون ( زلزله ، آتش سوزی ، برق گرفتگی ، سیل ، بمباران های

 

شیمیائی ،اتمی و ....)

تاریخچه آتش نشانی  جهان

امروزه در هيچ يك از كشورهاي جهان نمي توان شهر بزرگي يافت كه در آن براي پيشگيري و مبارزه با آتش تشكيلات آتش نشاني و ايمني وجود نداشته باشد .

 

دو سئوال اساسي در اين زمينه مطرح مي باشد كه عبارتند از : 

1- چه انگيزه اي يا عاملي موجب تشكيل و توسعه سازمان آتش نشاني شده است . 

2- چرا كشورهاي صنعتي پيشرفته توجه بيشتري به تشكيلات آتش نشاني داشته و همواره در صدد تكميل همه جانبه اين موسسه خدماتي بر آمده اند . در واقع سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني با حفاظت و صيانت از سرمايه هاي ملي در برابر آتش سوزي و حوادث مي تواند نقش مهمي را در توسعه اقتصادي كشور داشته باشد . بطور كلي قبل از آنكه بشر به آتش دسترسي پيدا كرده و از آن استفاده كند آثار و خطرات و آن را مشاهده كرد بعنوان مثال زماني كه در اثر اصابت صاعقه جنگل دچار آتش سوزي مي شد ، بشر اوليه مشاهده كرد كه در نتيجه آتش نور و حرارت توليد مي شود از طريق مرگ حيوانات مختلف كه در محاصره آتش قرار گرفتند و حوادث ديگر مواردي بود كه خطرات آتش از بدو پيدايش آن ثابت كرد ، بطور دقيق مشخص نيست كه انسان از چه تاريخي به آتش دست يافت . يكي از قديمي ترين نشانه ها در اين خصوص در سال 1919 در غار شوكتين بدست آمده ، استخوانهاي سوخته كه در اين غار واقع در نزديكي چين بدست آمد ثابت مي كند انسان چگونگي استفاده از آتش را مي دانسته است نشانه هاي ديگر نيز مانند غار كشف شده در دوردوني فرانسه كه بقاياي كوره ها و اجاقهاي اين غار نشان مي دهد كه هزاران سال قبل آتش مورد استفاده قرار مي گرفت .

 

به هر ترتيب انسان به آتش دست يافت و از آن استفاده كرد و علاوه بر رفاه و آسايش حاصل از استفاده آن مانند نجات از تاريكي و سرما ، پخت و پز ، دور ساختن حيوانات وحشي و غيره به پيشرفت مهمي نظير ، ابزار سازي ، سفالگري وذوب فلزات نيز نائل شد .

 

شهرهايي چون لندن ، توكيو ، نيويورك ، شيكاگو ، بالتيمور ، هامبورگ ، سانفرانسيسكو هنوز خاطره حريقهاي و حشت آور خود را از ياد نبرده اند . حريقهايي كه هر يك از اين شهرها را در معرض انهدام و نابودي كامل قرار داد و هنوز پس از گذشت سالها به عنوان يك فاجعه بزرگ از آن ياد مي شود .

 

پس از آتش سوزي لندن ، زندانهاي انگليس مدتها مملو از بدهكاراني بود كه تمام دارائي خود را در اين حريق از دست داده ورشكست شده بودند و شايد تنها راه حلي كه به نظر مي‌رسيد ابداع بيمه آتش سوزي بود . بدين ترتيب خسارت ناشي از حريقهاي احتمالي بين گروه كثيري تقسيم شده و در نتيجه از ورشكست شدن افراد جلوگيري مي شد . اقدام به تاسيس بيمه آتش سوزي به مفهوم امروزي براي نخستين بار در 3 دسامبر 1591 در شهر هامبورگ آلمان صورت گرفت اين موسسه صندوق آتش سوزي هامبورگ نام داشت .

 

در انگلستان بعد از حريق بزرگ لندن ، شركتهاي بيمه بشكلهاي مختلف درخصوص پيشگيري و اطفاء حريق شروع به فعاليت كردند . حريقهاي بعدي شركتهاي بيمه را در معرض خطر قرار داد . بهمين دليل در سال 1833 در لندن از ادغام واحدهاي آتش نشاني چند شركت بيمه سازمان واحدي بنام بنگاه ماشينهاي آتش نشاني اندن تاسيس شد . اين موسسه 80 نفر آتش نشان تمام وقت در ختيار داشت كه در 13 ايستگاه آتش نشاني خدمت مي كردند و در همين سالها نخستين تلمبه هاي بخار آتش نشاني اختراع شد .

 

 

 

 

 

 

تاریخچه سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني در ایران

 

 

 

حدود ۱۵۰ سال پیش قوای روسیه تزاری به لحاظ اشراف سیاسی و اجتماعی بر شهر تبریز که آن زمان پایتخت و مقر ولیعهد بوده و به صرف حفظ منافع مادی خود، یک واحد آتش‌نشانی در این شهر ایجاد می‌نماید. این واحد را می‌توان اولین واحد آتش‌نشانی در ایران نامید و لوازم و تجهیزاتی نیز از آن باقی‌مانده است که در موزه آتش‌نشانی تهران نگهداری می‌شود. از سوی دیگر انگلیسی‌ها نیز که در اواخر دوران قاجار، جنوب ایران و خصوصا مناطق نفت‌خیز را در سیطره خود داشتند، مقارن همان زمان دارای امکانات اطفای حریق در آن مناطق بودند. 

 

شاید تاسیس دومین واحد آتش‌نشانی با توجه به نیاز پالایشگاه نفت در مسجد سلیمان یا آبادان باشد. در تهران نیز اولین واحد آتش‌نشانی در سال ۱۳۰۳ شمسی در گاراژی به نام حسنی در سه‌راه امین‏حضور توسط یک ژنرال روسی با چند دستگاه اتومبیل با مارک (ان-آ-گ) و با ۱۵ نفر پرسنل از درجه‌داران نظامی شروع به کار نمود و در سال ۱۳۰۷ با پیگیری تیمسار کریم آقا بوذرجمهری که گویا سرپرست بلدیه بوده، قبرستان قدیمی موجود در میدان حسن آباد (ایستگاه آتش‌نشانی فعلی) تبدیل به اداره ماشین‌های آب‌پاش شد که تجهیزات آن همان چهار دستگاه اتومبیل و پرسنل مربوطه بوده و فلسفه احیای آن صرفا آب‌پاشی معابر، خیابان‌ها و آبیاری درختان شهر و گاهی نیز شرکت در حریق‌هایی که آن زمان به وقوع می‌پیوسته بوده است.

 

 

 

 

بعدها نام اطفائیه به این واحد اطلاق گردید و بدین منظور از متخصصان آلمانی و روسی دعوت شد، که در این رابطه شخصی به نام موسیو وال رول آلمانی با تعلیمات و تجهیزات مختصری به اداره اطفائیه سر و صورتی داد که موجب شد توجه مسوولان شهرداری به این مهم جلب گردد. بروز حریق‌های بزرگ و متعدد که زاییده توسعه شهر تهران و صنعتی شدن اقتصاد بود با تهیه تجهیزات مبارزه با حریق و آموزش پرسنل حرفه‌ای، شرایطی را ایجاب نمود که دومین ایستگاه آتش‌نشانی در شمیرانات تاسیس و تا سال ۱۳۲۶ شمسی همین دو ایستگاه فعالیت داشتند و طبعا جوابگوی نیازهای شهر نبودند و لذا طرح ایجاد سه ایستگاه دیگر آتش‌نشانی در دروازه دولاب و جنوب میدان مولوی و همچنین در چهارراه عباسی ریخته شد که با تلاش روسای وقت آتش‌نشانی پس از دو سال این ایستگاه‌ها در سرویس آتش‌نشانی شهری قرار گرفتند، لیکن گسترش روزافزون و بی‌رویه شهر تهران و مرکزیت دادن ادارات و صنایع، احداث ساختمان‌های بدون رعایت اصول شهر‌سازی و … وظایف سنگینی از قبیل نجات مردم از زیر آوار تا رسیدگی به زلزله‌زدگان بر عهده سازمان آتش‌نشانی قرار گرفت. تا اینکه واحدی با عنوان گروه «امداد و نجات» در سال ۱۳۴۰ در ایستگاه حسن آباد دایر شد تا در کنار واحد اطفای حریق کار آن صرفا نجات و امداد باشد. 

 

ناگفته نماند که در سال ۱۳۳۰ که لزوم آموزش‌های فنی، حرفه‌ای متناسب با علم آتش‌نشانی احساس شد، عده‌ای جهت گذراندن آموزش حرفه‌ای به کشورهای خارج اعزام شدند و پس از مراجعت امور تدریس آتش‌نشانان را بر عهده گرفتند. در سال ۱۳۵۰ تعداد ایستگاه‌ها به هفت مورد رسید و در سال ۱۳۵۳ سه ایستگاه دیگر نیز ساخته شد. در سال ۱۳۵۵ تعداد ایستگاه‌ها به ۱۳ ایستگاه حریق و نجات و سه ایستگاه دیگر نیز در سال ۱۳۵۶ اضافه شد؛ مجموعا ۱۶ ایستگاه که در آنها سه ایستگاه نجات نیز وجود داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در طول ۱۰ سال تا پایان ۱۳۶۸ مجموعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی به ۲۶ ایستگاه حریق و هفت ایستگاه امداد و نجات رسید.

 

تاریخچه آتش نشانی وخدمات ايمني در سیرجان

 

آتش نشانی سیرجان در سال 1347 بصورت واحد با یک دستگاه لیلاند که توسط شهردار وقت خریداری و در محل شهرداری قدیم مستقر گردید،و اولین آتش نشانان سیرجان حاج علی اصطهباناتی ومحمود آستانی بودند،و در سال 1358 آتش نشانی به ایستگاه کنونی 17 شهريور( شماره(1)) با اضافه شدن یک دستگاه بنز فعالیت خود راادامه داد و حاج محمد فیروزآبادی سرپرستی واحد آتش نشانی را تا سال 1380 بعهده داشت،آتش نشانی سیرجان در سال 1380 به صورت سازمان درآمد ومهندس حسین کریم الدینی بعنوان مدیر عامل انتخاب گردید،از سال 1385 تا کنون مهندس کمال ستوده نیا بعنوان مدیر عامل مشغول به فعالیت میباشد. 

 

زیر مجموعه ها

 • برگزاری نشست کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری سیرجان
  مدیر درآمد و سرمایه گذاری شهرداری سیرجان از برگزاری دومین جلسه کمیسیون سرمایه گذاری طی هفته اخیر خبر داد. به گزارش واحدخبر مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان، سمیه صادقی در این باره گفت: نشست کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری سیرجان به منظور بررسی موضوعاتی چون ارایه مشوق ها و شناسایی طرح های سرمایه گذاری برای تامین منابع مالی شهرداری و لایحه درآمدهای پایدار با حضور اعضای کمیس
 • بازدید شهردار سیرجان و هیات همراه از پایانه مسافربری
  رضا سروش نیا شهردار سیرجان بهمراه مهندس رامین یگانه معاون فنی و شهرسازی و مهندس رسول پور مهدی سرپرست نظارت شهرداری به همراه مهندس عارف الدین محمد مظفری نژاد ناظر عالی پروژه از نخستین ساعات صبح امروز به منظور بررسی و رسیدگی به اقدامات و فعالیتهای در دستور کار مجموعه شهرداری سیرجان، از پایانه مسافربری بعثت و خیابان خیام بازدید کردند.
 • اعطای تسهیلات بیمه ای به ناوگان حمل و نقل درون شهری
  مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سیرجان از اعطای تسهیلات ۳۰ میلیونی بیمه به ناوگان تحت پوشش این سازمان خبر داد.
 • بازدید استاندار کرمان از ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی و بزرگترین بازارچه صنایع دستی استان کرمان
  محمدجواد فدایی استاندار کرمان به همراه رضا سروش نیا شهردار سیرجان، منصور مکی آبادی فرماندار ویژه شهرستان، شهباز حسن پور نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و هیات همراه، در سومین روز از برپایی ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی و بزرگترین بازارچه صنایع دستی استان کرمان با بیش از ۵۰ غر
 • گزارش تصویری بازدید نماینده مردم سیرجان از ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی
  شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و هیات همراه عصر نخستین روز سال جدید از ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی و بزرگترین بازارچه صنایع دستی که توسط شهرداری سیرجان در محور سیرجان شهربابک (روبروی فنی و حرفه ای) برپا شده است، بازدید کرد. در این بازدید شهباز حسن پور ضمن تبریک سال جدید و بهار طبیعت، به تبیین ارزشهای شعار امسال مبنی بر رونق تولی
 • گزارش تصویری بازدید مسئولین شهرستان از ایستگاه استقبال از نوروز شهرداری
  در نخستین روز از سال جدید و همزمان با بازگشایی ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی، فرماندار سیرجان ، معاون سیاسی فرماندار سیرجان ، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان سیرجان ، بهمراه مدیران و مسئولین شهرداری سیرجان و تنی چند از مسوولین شهرستان ، از بزرگترین بازارچه صنایع دستی و ایستگاه استقبال از مسافران نوروزی که توسط شهرداری سیرجان در محور سیرجان شهربابک (روبروی فنی و حرفه ای) بر
 • پیام نوروزی شهردار سیرجان
 • غرس ۱۵ هزار نهال در سیرجان به مناسبت هفته درختکاری
  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سیرجان از توزیع و کاشت بالغ بر ۱۵هزار نهال به مناسبت هفته درختکاری و منابع طبیعی طی سه هفته جاری خبر داد. به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان، بابک سعیدی ضمن بیان این مطلب گفت: به مناسبت هفته درختکاری پیش بینی شده ۱۵ هزار نهال طی سه روز
 • خلاقیت سازمان حمل و نقل شهرداری در نصب ایستگاه های خط واحد
  مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سیرجان از اجرای طرح های نوین در ساخت ایستگاه های اتوبوس درون شهری (خط واحد) خبر داد. رضا یوسفی در گفتگو با واحدخبر مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان با بیان این مطلب گفت: در راستای افزایش سیمای بصری و زیباسازی محیط شهری، ۱۵ ایستگاه خط واحد با
 • آمادگی شهرداری سیرجان برای استقبال از نوروز
  شهردار سیرجان بهمراه مدیران، معاونین شهرداری و نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی صبح روز یکشنبه از روند اقدامات و فعالیت های شهرداری سیرجان در راستای استقبال از نوروز بازدید کردند. به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان، شهردار سیرجان و نماینده مردم در مجلس طی این بازدید به بررسی چگونگی اقدامات و روند پیشرفت فیزیکی پرداختند و خواستار سرعت بخ
 • طرح از خانه تکانی تا شهر تکانی اجرا شد
  معاون خدمات شهری شهرداری سیرجان از اجرای طرح از خانه تکانی تا شهرتکانی با همکاری مدارس و انجمن های مردم نهاد روز گذشته در مدرسه خیام خبر داد.
 • فراخوان طراحی هفت سین نوروزی زمستان ۱۳۹۷
  واحد زیباسازی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری قصد دارد فراخوان طراحی هفت سین نوروزی را بر پا نماید از این رو از هنرمندان محترم دعوت میشود با ارائه طرحهای خلاق و نوآورانه در این فراخوان شرکت نمایند.
 • گزارش تصویری یادواره شهدای شهرستان سیرجان
  یادواره شهدای شهرستان سیرجان هم اکنون با حضور امام جمعه، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه شهرستان، شهردار سیرجان، رییس و اعضای شورای شهر، مسوولین شهری، مقامات ارشد نظامی و انتظامی، خانواده های معظم شهدا و شهروندان در مسجد امیرالمومنین(ع) در حال برگزاری است.
 • عملیات برداشت آسفالت فرسوده بلوار سردار جنگل آغاز شد.
  همزمان با اجرای طرح های عمرانی و فعالیت های شبانه روزی مجموعه شهرداری، عملیات برداشت آسفالت فرسوده بلوار سردار جنگل که از صبح امروز توسط سازمان عمران شهرداری شهرداری سیرجان در راستای پوشش آسفالت مسطح آغاز شده، همچنان ادامه دارد.
 • گزارش تصویری بازدید شهردار سیرجان وهیات همراه از پروژه های عمرانی
  رضا سروش نیا شهردار سیرجان به همراه دو عضو محترم شورای اسلامی شهر سیرجان آقایان ابوذر زینلی و امین صادقی و معاونین و مدیران شهرداری صبح امروز جمعه در راستای ارتقای امکانات ورزشی شهروندان، از زمین ورزشی واقع کوی دهیادگار بازدید و روند بهسازی این مجموعه ورزشی را در دستور کار قرار دادند . همچنین از روند احداث پایانه مسافربری بازدید بعمل آمد.
 • از برگزیدگان رشته های هنری و مدرسان فرهنگسرای سیرجان تجلیل شد
  آیین تجلیل از اساتید و هنرجویان برگزیده فرهنگسرای سیرجان شامگاه روز چهارشنبه با حضور هنرمندان و خانواده های هنرجویان در سالن مهر شهرداری سیرجان برگزار شد.به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان، مهدی بهره مند مدیر فرهنگسرای سیرجان در این رابطه افزود: به رسم تقدیر از تلاش و فعالیت های مدرس
 • سیرجان پایلوت بازآفرینی برتر استان کرمان
  نخستین نمایشگاه بین المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری به‌ عنوان تخصصی‌ترین نمایشگاه حوزه مسکن و شهرسازی کشور، با محوریت باز آفرینی شهری، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده صبح امروز با حضور محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی، سعید ایزدی؛ معاون معماری و شهر سازی ، حامد مظاهریان؛ معاون مسکن و ساختم
 • گزارش تصویری بازدید شهردار سیرجان و هیات همراه از روند احداث مراحل ساخت پایانه مسافربری
  رضا سروش نیا شهردار سیرجان و هیات همراه صبح امروز با حضور در پایانه مسافربری، از نزدیک شاهد روند احداث مراحل ساخت این پروژه شد.      
 • دیدار شهردار سیرجان با «احمدسعیدی‌نژاد» شهردار سال‌های دور سیرجان؛
  شهردار سیرجان به همراه معاون فنی و شهرسازی و رییس شورای اسلامی شهر، با «احمدسعیدی‌نژاد» شهردار سال‌های دور سیرجان دیدار و گفتگو کردند.
 • گزارش تصویری عملیات روشنایی رفوژ میانی بلوار سردارجنگل
  اجرای عملیات روشنایی رفوژ میانی بلوار سردارجنگل با استفاده و نصب پایه چراغ با مشارکت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری از سوی واحد تاسیسات سازمان عمران شهرداری در حال انجام است.
 • گزارش تصویری عملیات زیرسازی فضای سبز حاشیه بلوار قائم
  عملیات زیرسازی فضای سبز حاشیه بلوار قائم هم اکنون از سوی سازمان عمران در حال انجام است.
 • رانندگان سفیران فرهنگی‌اند
  همایش روز ملی حمل و نقل صبح دیروز با حضور مسوولان و رانندگان ناوگان حمل و نقل درون شهری از سوی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سیرجان برگزار شد. به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان، در این مراسم رضا سروش‌نیا شهردار سیرجان گفت: در دنیای امروز بخش حمل و نقل عمومی درونشهری و برونشهری از جمله بخش‌های زیربنایی اقتصادی و فرهنگی هر جامعه است که علاوه بر تحت تأثیر ق
 • تنظیف و غبارروبی بهشت زهرا و گلزار شهدای سیرجان اجرا شد
  عملیات تنظیف و غبارروبی بهشت زهرا و گلزار شهدای سیرجان صبح امروز از سوی سازمان مدیریت پسماند و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری و با حضور انجمن های مردم نهاد و فعالان حوزه محیط زیست اجرا شد.
 • گزارش تصویری آسفالت لاین جنوبی بلوار فاطمیه
  عملیات آسفالت لاین جنوبی بلوار فاطمیه توسط سازمان عمران شهرداری سیرجان انجام شد.

سایت های مرتبط

                                                          

اطلاعات تماس

ساختمان مرکزی : سیرجان - میدان انقلاب 

تلفن : ۴۱۳۲۵۰۰۰ ۰۳۴  - ایمیل : info@Sirjan.ir

کد پستی : 7814757331  دورنگار : 42206659 034

مدیریت وپشتیبانی پرتال : 41325065 034

 

مدیریت ارتباطات (روابط عمومی)

سیرجان - خیابان دکتر شریعتی 

تلفن : 41325056 034

ایمیل :  Pr@Sirjan.ir

Template Design:Dima Group