05 فروردين 1398

 

     

در اطراف ما همیشه وسایلی وجود دارند که در عین حال که آرامش و آسایش ما را فراهم می کنند می توانند در صورت استفاده نادرست، فضایی ناایمن را ایجاد کنند.

آمار سازمان های آتش نشانی نشان دهنده این امر است که بسیاری از آتش سوزی های بزرگ در منازل و ساختمان هایی با کاربری های دیگر به علت بی احتیاطی در استفاده از وسایل برقی، گازی و منابع حرارتی و یا عدم رعایت نکات ایمنی در بکارگیری آنهاست و این مسئله باعث شده تا خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث به صورت سالانه افزایش یابد.

برای رخ دادن یک آتش سوزی در خانه شما، نیاز نیست که حتما انفجاری رخ دهد و یا نفت و بنزین بر روی زمین ریخته و شعله ای به آن برسد، بلکه استفاده نادرست و ناایمن از جزئی ترین وسایل در مصرف مانند پریزهای برق و بطور کلی وسایل برقی، عدم توجه به جانمایی شمع های روشن در خانه، ماهیتابه های پر روغنی که آتش می گیرد و ... همگی می تواند منجر به ایجاد حریقی شود که در کمترین زمان ممکن کلیه وسایل منزل که عمدتا از مواد قابل اشتعال هستند را در خود می بلعد.

در حالی که قوانین پیشگیرانه زیادی در زمان ساخت ساختمان های مسکونی اعمال می شود اما برخی راهکارهای ایمنی می تواند از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری کند.این راهکارها شامل موارد زیر می باشد:

1- شناخت خطرات در محیط خانه و تلاش برای مصون ماندن در مقابل آن (پیشگیری از بروز آتش سوزی و وقوع حوادث)

2- آشنایی با چگونگی بروز آتش سوزی و تلاش برای مقابله با آن (پیشگیری از گسترش آتش سوزی)

3- آموزش ها، تمرینات و تدارک وسایل مناسب برای پیشگیری و تهیه خاموش کننده های مناسب با هدف افزایش آمادگی و تأمین ایمنی خانواده

به یاد داشته باشید که رخداد آتش سوزی دور نیست زیرا می تواند در هر مکانی و در هر لحظه ای اتفاق بیفتد و خسارات جانی و مالی زیادی را در پی داشته باشد به همین دلیل همواره افراد بالغی که در منازل مسکونی هستند باید انجام رفتارهای ایمن را سرلوحه کار خود قرار دهند و توجه ویژه ای در زمان استفاده، به وسایل برقی، وسایل گازی و منابع گرمایشی داشته باشند.

توجه داشته باشید بیشتر نجات یافتگان در حوادث، آنهایی هستند که قبلا آموزش های ایمنی را فرا گرفته و آگاهی لازم برای مقابله با خطرات را دارند.

سایت های مرتبط

                                                          

تماس با آتش نشانی

ساختمان اداری : سیرجان - چهار راه قریب - ابتدای خیابان وحید
تلفن : ۴۲۲۰۶۰۵۰ ۰۳۴ 
کد پستی : ۷۸۱۵۶۳۳۳۳۶ فکس : ۴۲۳۳۸۶۰۱ ۰۳۴

Template Design:Dima Group