1- والدین عزیز و بزرگترهای مهربان؛ لطفا کودکان، نوجوانان و جوان ها را تنها نگذارید، کنار آنها و مراقب آنها باشید. چون هیجان، شور و شوق، کم توجهی به ایمنی و ریسک و خطر کردن، اقتضای سن و ویژگی آنهاست.

2- از روشن کردن آتش در داخل پارکینگ مسقف، نزدیک اتومبیل ها، زیر سیم های برق و کنار کیوسک های برق فشار قوی اکیداً خودداری کنید.

3- قبل از روشن کردن آتش، به یاد داشته باشید حتماً یک خاموش کننده استاندارد (کپسول آتش نشانی شارژ شده و دارای تاریخ اعتبار) و شیلنگ متصل به شیر آب، آماده داشته باشید تا در صورت سرایت آتش و یا از کنترل خارج شدن آن، بلافاصله اقدام به خاموش کردن آتش بوسیله آب کنید.

4- برای جلوگیری از آسیب به آسفالت مقداری خاک بر روی آسفالت بریزید و بعد اقدام به ایجاد آتش کنید.

5- از پریدن از روی آتش با چادر، مانتوی بلند، شال بلند و یا لباس گشاد جداً اجتناب نمایید.

6- از به پرواز در آوردن بالن های آرزو جدا خودداری کنید. درصد بسیاری از حریق های منازل و فضای سبز در این شب مربوط به سقوط این بالن هاست.

7- اگر گوشه لباستان آتش گرفت به هیچ وجه ندوید زیرا اینکار باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به آتش شده و آنرا شعله ورتر می سازد. بجای اینکار، بر روی زمین خوابیده و آهسته روی زمین بغلتید، با پتو، پالتو یا ... روی آتش لباس را بپوشانید تا با جلوگیری از رسیدن اکسیژن، آتش خفه و خاموش گردد.

8- از انداختن شیشه آمپول و قوطی اسپری و... در آتش اکیداً خودداری کنید، زیرا با انفجار آنها ترکش هایی تولید میشود که درصورت اصابت به چشم، صورت و ... صدمات غیر قابل جبرانی بوجود خواهد آورد.

9- از گذاشتن رنگ، تینر، فرچه های آغشته به رنگ وتینر، الکل، بنزین و هرگونه مواد سریع الاشتعالی در بالکن و پشت بام جداً خودداری کنید زیرا امکان دارد یک "بالن آرزو" به هنگام خاموش شدن بر روی آنها افتاده و حرارت باقی مانده بالن موجب اشتغال این مواد و در نتیجه بروز یک آتش سوزی ناخواسته شود.

10- سالمندان، بیماران قلبی، مادران باردار، نوزادان و ... در مقابل آلودگی صوتی و صداهای بلند و ناهنجار ترقه های خطرناک و پرصدا، بسیار آسیب پذیرند. آنها را عزیزان خودمان بدانیم و به آرامش و سلامت آنها هم فکر کنیم؛ از آلودگی صوتی شدید پرهیز کنیم تا موجب تشدید بیماری، سکته و ... یا خدای نکرده عامل مرگ کسی نشویم.

"معاونت آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سیرجان"

سایت های مرتبط

                                                          

تماس با آتش نشانی

ساختمان اداری : سیرجان - چهار راه قریب - ابتدای خیابان وحید
تلفن : ۴۲۲۰۶۰۵۰ ۰۳۴ 
کد پستی : ۷۸۱۵۶۳۳۳۳۶ فکس : ۴۲۳۳۸۶۰۱ ۰۳۴

Template Design:Dima Group